01

Sieťotlač na tričká: Výnimočná stálosť farieb.

Ak ste niekedy túžili po firemných tričkách s potlačou, asi viete, aká je to časovo náročná a nekonečná činnosť: nájsť vhodných dodávateľov tričiek, garantovanú kvalitu potlače, no zároveň sa finančne nezruinovať. Pri príliš lacných cenách vzniká riziko, že materiál tričiek nebude na požadovanej úrovni alebo sa potlač rýchlo „rozláme“ a oderie. Sieťotlač je stará, ale veľmi efektívna a profesionálna technika potlače, pri ktorej vaše investície určite nebudete ľutovať.

sieťotlač

Technika potlače

Pojem sieťotlač každý pozná, ale málokto presne vie, ako vlastne táto metóda funguje. Jej jedinečnosť spočíva v dokonalom výsledku, ktorý prináša. Tričká so sieťotlačou spoznáte na základe žiarivých, pôsobivých farieb, presne ohraničených línií a maximálnej kvality potlače, ktorá vydrží impozantne dlhý čas. Vyžaduje síce jednoduchšiu farebnú šablónu – ideálny je výber od jednej až piatich farieb, ale výsledky sú, v porovnaní s inými technikami, markantné. Keďže ešte stále ide o ručnú prácu, vyžaduje skúseného profesionála, dostatok času na prípravu a bezchybnú prípravu dát a šablón.

Sieťotlač sa prvý raz objavila ešte na ďalekom východe v Číne a Japonsku. Samotná technológia bola neskôr aplikovaná v roku 1929 v USA, kedy ju následne po 2. svetovej vojne spoznala aj Európa. Vďaka invenčnému podnikateľovi Tomášovi Baťovi sa technika dostala až do vtedajšieho Československa, kde sa začala hojne využívať predovšetkým v úžitkovej grafike a priemysle. Pop artový umelec Andy Warhol sieťotlač preslávil svojou svetoznámou sériou farebných portrétov s Marylin Monroe. Je to mimoriadne obľúbená grafická technika, ktorá je rýchla a cenovo výhodná, najmä pri veľkých sériách tričiek.

Tričká pre kapely

Maximálna kvalita

Aké má potlač tričiek sieťotlačou výhody?

  • Je veľmi presná a potlač je vynesená do detailov, celok je veľmi pôsobivý.
  • Živé, autentické farby, verné grafickému vyobrazeniu.
  • Pri väčšom počte kusov (od 50 ks) je najlacnejšou formou potlače.
  • Výnimočná stálosť farieb, dlhotrvajúca životnosť.
  • Poctivá, ručná potlač.
  • Možnosť tlačiť florescentnými, UV, 3D farbami.
  • Nevadia jej rozmanité hrúbky materiálu, ani tvary (okrúhle, kónické tvary).

Ako sieťotlač vzniká?

Technológia výroby potlače je náročná a môžu ju vykonávať len zruční a skúsení profesionáli. Z grafického návrhu sa vytvára film, grafika sa prevedie do 100% čiernej farby, čím sa vytvorí pozitívny film. Potom sa pripraví sito, na ktoré sa natiahne špeciálna emulzia. Na sito sa prevedie film s grafikou, následne sa presvieti špeciálnymi lampami a po nasvietení sa sito vo vaničke vyčistí od emulzie. Tam, kde bol film, ostáva sito priechodné, ostatné miesta sú zaplnené. Sito sa pripevní na rotačný stroj, kde je možné pridať aj viac grafík naraz v iných farbách. Tlač prebieha naliatím farby po celej šírke sita. Pod sito sa vždy umiestní predmet, ktorý chceme potlačiť, pritlačí sa na materiál a stierkou sa pretlačí farba cez sito. Výtlačky sa nechajú vyschnúť.

Potlač tričiek

Živé, autentické farby

Ako je z horeuvedeného postupu zrejmé, sieťotlač vyžaduje náročnú predtlačovú prípravu, tá je dôvod pre vyššie vstupné náklady. Preto sa odporúča zvoliť vyšší počet kusov, čím sa cena automaticky znižuje. Pre lepší prehľad je najlepšie nechať si vypracovať individuálnu cenovú ponuku.

google+

linkedin

Grafické práce
ALFOLD GRINDRISE-BTTP-1 DRYVIA-DREAMCATCHER-1 LEANDER-KILLS- DEPRESSZIO TDT